top of page
ORGANIZACE
PROJEKTY
POMOZTE
DOKUMENTY

AKTUALITY

5.1. 2023 Setkání účastníků projektu YouPart v Evropském parlamentu i v českém tisku

 

Ve čtvrtletníku MŠMT je publikován článek k participaci, kde členové Parlamentu dětí a mládeže ČR blinacují činnost PDM ČR a DCI za uplynulý rok. Čtvrtletník si můžete stáhnout zde a článek naleznete na straně 10.

 

5.1. 2023 Setkání účastníků projektu YouPart v Evropském parlamentu i v českém tisku

 

V týdeníku Naše pravda se objevil článek Matěje Košaře o setkání účastníků projektu YouPart v Evrospkém parlamentu, naskenovaný článek si můžete zde přečíst a soubor požadavků mladých lidí na poslance EP v anglickém jazyce jsou ke stažení zde. Článek je online zde.

 

 

 

 

 

 

5.1. 2023 Setkání účastníků projektu YouPart v Evropském parlamentu 

 

Začátkem prosince se v Evropském parlamentu uskutečnil kulatý stůl europoslanců s dětmi a mladými lidmi ze šesti evropských zemí v rámci projektu YouPart (Participace mladých), podpořeného z programu Erasmus+ Evropské komise a rovněž evropskou střechovou neziskovou organizací Eurochild.

Většinu českých účastníků tvořili děti a mladí lidé z dětských domovů, ostatní byli z participačních struktur Parlamentu dětí a mládeže ČR a krajských parlamentů dětí a mládeže.

Během celoroční přípravy se účastníci sešli fyzicky třikrát (Vídeň, Praha, Brusel) a postupně zformulovali soubor požadavků mladých lidí na poslance EP v deseti různých oborech (příloha), které jim v průběhu kulatého stolu také prezentovali. Následně europoslanci požadavky komentovali a odpovídali na další otázky z pléna. Slíbili také, že ty nejzávažnější požadavky a podněty budou také podle své odbornosti v EP prosazovat.

Více fotografií na: https://www.flickr.com/photos/eurochild_org/sets/72177720304253042/with/52547316510/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.12. 2022 Valné shromáždění Defence for Children International 

 

10. a 11. listopadu 2022 proběhlo valné shromáždění Defence for Children International v mauritánském hlavním městě Nuakšottu (Nouakchott), jehož se jako delegát české sekce DCI zúčastnil člen Rady DCI a předseda Parlamentu dětí a mládeČže R Kamil Černý (19 let). Na fotografii je Kamil Černý 5. zleva. Více v Newsletteru zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.11. 2022 Výroční zasedání PDM ČR

 

V pátek 14. října bylo na Staroměstské radnici v Praze zahájeno výroční zasedání PDM ČR, jehož se letos účastnili delegáti z každého kraje České republiky.

Po večerní schůzi, jejímž hlavním účelem bylo představit účastníkům náš projekt, následovaly seznamovací akce po Praze a památkách. V sobotu nám o etiketě a dobrých mravech popovídal pan @deny_el_capo a o Evropské unii, její budoucnosti

a mnoha vnitropolitických záležitostech ČR pan europoslanec @jiri_pospisil_top09 . Velice povznášející přednášku měli také zástupci naší partnerské organizace @unicef_cz , kteří nám představovali jak globální projekty, které zachraňují miliony lidských životů ročně, tak i projekty s cílem ochrany práv dětí u nás. A zasedání probíhalo také v sobotu, kdy bylo nejvíce času navázat nová přátelství

a případně bližší spolupráci mezi jednotlivými kraji.

Poslední den již proběhly volby na nejvyšší pozice

a s krásným projevem nás navštívila paní poslankyně Válková.

Děkujeme všem za účast. Víkend považujeme za velmi inspirativní. Těšíme se na další spolupráci a akce.

 

 

 

 

 

2.11. 2022 Novinky z Mezinárodního DCI/ News from International DCI

 

DCI Global News za říjen je k přečtení zde, je tam i zmínka o nás a Parlamentu dětí aČR mládeže  - odkaz.

DCI GLobal News from October can be read here, there is a note about us and the Parliament of Children and Youth CR - link.

 

28.9. 2022 UNICEF hledá Dítě Česka 2022

 

UNICEF hledá ve svém projekti Dítě Česka 2022. Protože právě teď, uprostřed zásadních změn, které postihují celý svět i každého z nás jednotlivě, potřebujeme mladé hrdiny, kteří dokáží využít nové příležitosti a měnit svůj/náš svět k lepšímu!

Více v letácích zde a zde nebo na webových stránkách www.diteceska.cz

28.9. 2022 Novinky z Parlamentu dětí a mládeže ČR

 

Náš 2. místopředseda Sebastian Sokol (Pražský parlament dětí a mládeže), člen rady Tonda Tran (Krajský parlament dětí a mládeže Karlovarského kraje) a členka předsednictva Kristýna Seinerová (Pražský parlament dětí a mládeže), se 26.9.2022 zúčastnili schůze na MPSV (Ministerstvo práce

a sociálních věcí) s panem ministrem Jurečkou.

Na schůzi jsme řešili vzájemnou spolupráci, dokončení mapy krajských parlamentů - tzn. založení krajských parlamentů v krajích, kde dosud nejsou zřízeny, problematiku dětských domovů. V rámci Akčního plánu záruky pro děti, jsme byli panem ministrem osloveni, abychom se jako PDM ČR v rámci tohoto Akčního plánu stali dalším připomínkovým orgánem pro MPSV.

Pan ministr nám přislíbil prohloubení naší spolupráce

s MPSV a vytvořením dalších spoluprací s ostatními ministerstvy, kterých se naše agenda a vize týká, včetně MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy), MŽP (Ministerstvo životního prostředí)

a MK (Ministerstvo kultury). Pan ministr Jurečka nám

v rámci nadcházející spolupráce přislíbil záštitu jeho resortu nad naším projektem.

 

 

 

 

 

 

3.9.2022 Informace z Parlamentu dětí a mládeže ČR

 

Zde si můžete přečíst stanovisko Parlamentu dětí a mládeže ČR k vládnímu návrhu zákona o dětském ombudsmanovi a také text o předsednické konferenci EU na téma podpory dětí, který sepsal 2. místopředseda Parlamentu ČR dětí a mládeže Sebastian Sokol.

 

 

 

 

 

 

 

 

17.7.2022 O české sekci DCI v mezinárodním DCI Global News

 

A o české sekci DCI se zmiňuje i mezinárodní DCI ve svém Global News, vešekeré novinky si můžete přečíst zde: https://5pfpr.r.a.d.sendibm1.com/mk/mr/NgwS_4l2mCrFicmqpw6Mpce8GylFcagubExz0J7_4OkEqp80eY0hTdMADfRhUhYN8EHgIwUs2wZW9lMVnvTIalZGkFWAOTF6uXtSIQvWlfMYIdbDPNM4tkMdGo98fVkiIJndel_n

 

17.7.2022 Článek o dětském ombudsmanovi

 

Na iportalu24 vyšel zajímavý článek o dětském ombudsmanovi, ve kterém se vyjadřuje k problematice i náš předseda Mirek Prokeš, celý článek si můžete přečíst zde: https://www.iportal24.cz/featured/dockaji-se-deti-konecne-sveho-ombudsmana/

 

17.7.2022 Fotografie 26. semináře o plnění Úmluvy o právech dítěte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.6.2022 Závěry z 26. semináře o plnění Úmluvy o právech dítěte

Zde si můžete stáhnout závěry ze semináře, který proběhl na konci dubna - v pdf dokumentu naleznete závěry ze sekce dospělých i dětí a mládeže. 

Závěry z 26. semináře - stáhnout

19.6.2022 DCI Global News 

DCI Global newsletter writes about our national seminar here: CLICK HERE

19.3.2022 Dokument Politika ochrany práv dětí 

Zde si můžete stáhnout obsáhlý dokument o Politice ochrany práv dětí, který byl přeložen do českého jazyka z oficiálního dokumentu mezinárodní DCI. Stáhnout v pdf formátu zde.

 

20.11.2021 Závěrečná doporučení Výboru OSN pro práva dítěte (2021)

Níže si můžete stáhnout závěrečná doporučení Výboru OSN pro práva dítěte - jak v českém překladu, tak v originálu v anglickém jazyce

 

8.5.2021 Proběhl 25. seminář DCI - online - Justice vstřícná k dětem 

 

Ve čtvrtek 29. dubna 2021 proběhl 25. národní seminář DCI, poprvé v historii online na platformě ZOOM. Téma bylo důležité - Justice vstřícná k dětem, účast hojná, a možná i díky přístupnosti v podobě online setkání, se setkali odborníci ze všech koutů České republiky. 

Zde si můžete stáhnout závěry ze semináře a v galerii prohlédnout fotografie - snímky obrazovky. 

 

 

18.4.2021 Nové publikace vydané českou sekcí DCI ve spolupráci s mezinárodními organizacemi 

 

Česká sekce DCI se během pandemie soustředila především na spoluvytváření užitečných metodik a manuálů, zde si můžete stáhnout čtyři nejnovější publikace v českém jazyce: 

1) Publikace vytvořená ve spolupráci s mezinárodními organizacemi DCI a EuroChild - Politika ochrany práv dětí

2) Děti v postavení migrantů a správní soudní řízení vstřícná k dětem

3) Projekt "Justice vstřícná k dětem" v Česku

4) Justice vstřícná k dětem v akci - sada nástrojů pro začleňování zásad vstřícnosti k dětem do práce s dětmi zapojenými do správních a soudních řízení

5.12.2020 Měla jsem tu čest se zúčastnit 13. Evropského fóra o právech dětí, které se konalo 30. 9 a 1. 10.  2020.

 

I Evropská unie jde s dobou a uspořádala konferenci online. Měli jsme velice živý a zajímavý třídenní program, který obsahoval převážně plenární schůzky a mítinky. Na konci každého dne jsme byli přiřazení do jednoho ze čtyř týmů, které se zabývaly 1. bojem proti násilí, 2. inkluzivní společností, 3. inkluzivnímu vzdělávání a za 4. státní správě vstřícné k dětem.

 

Zúčastnili se velice zajímavé hosté, například Ewa Kopacz (místopředsedkyně Evropského parlamentu), 

Ylva Johansson (evropská komisařka pro vnitřní věci), Dubravka Šuica (místopředsedkyně Evropské komise pro demokracii a demografii) a další. Více podrobností naleznete na stránce: https://www.euchildforum2020.eu/

 

Velice skvělé na tom bylo i to, že se děti pod 18 let mohly zapojovat do diskuzí a vyjadřovat svůj názor i během fóra. Doufám, že toto fórum je jen první krok k lepší Evropě, kde se budou děti více zapojovat do evropských problémů a do participace na vyšší úrovni.

 

 

Dne 6. a 7. října se mi naskytla výjimečná příležitost se zúčastnit summitu o právech dívek, který byl pořádán na počest Mezinárodního dne dívek. Samozřejmě vše bylo online a mohli jsme se připojit z pohodlí domova. Summit jako takový poskytl prostor, speciálně pro mladé lidi, k diskuzi nad tématem dodržování ženských práv, hlavně v této nelehké koronavirové situaci. Mohli jsme vyjádřit své názory, potřeby a obavy vyšším vládním představitelům, což bylo moc fajn. Celá akce byla velice dobře zpracovaná, musím pochválit hlavně jednoduchost a propracovanost programu a koordinace. Velice mě bavilo a inspirovalo poslouchat všechny ty silné, krásné ženy a dívky z celého světa a těším se na další podobné akce.

 

Adriana Pricop

7.11.2020 DCI CZ zapojen v projektu Justice přátelská dětem

 

Jak mnozí z Vás již vědí, náš spolek je aktivně zapojen v mezinárodním projektu Justice přátelská dětem, více si  o něm můžete přečíst v záložce projektů - zde a nebo se můžete začíst do zajímavých informací na stránkách projektu https://www.cfjnetwork.eu  

7.6.2020 Článek v Haló novinách o dětském ombudsmanovi 

 

Zde si můžete přečíst zajímavý článek o dětském ombudsmanovi i s vyjádřením našeho předsedy Miroslava Prokeše. 

6.3.2020 Závěry z 24. semináře DCI

 

V pondělí 2. března proběhl již 24. seminář DCI spolupořádáném předsedkyní Petičního výboru Helenou Válkovou a poslancem Petrem Dolínkem. Tématem letošního semináře byl především nejlepší zájem dítěte a v závěrech si můžete přečíst schválené závěry nejen "dospělé sekce" ale i mnohá důležitá témata z pohledu sekce mladých. Závěry ke stažení zde.

 

Za fotografie děkujeme Haně Plavcové a Janu Rybárikovi. 

 

 

14.1.2020 Ohlasy v médiích na tiskovou konferenci

Na konci září proběhla tisková konference k Alternativní zprávě neziskových organizací o plnění Úmluvy v České republice v letech 2011 až 2019, kterou pořádala Aliance za dětská práva a vystoupili zde ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová a předseda Aliance za dětská práva Miroslav Prokeš.

Ohlasy v médiích si můžete pročíst zde:

 

1. 10. 2019  Haló Noviny: Naplňování práv dětí jde v ČR ztuha

http://www.halonoviny.cz/articles/view/52130457?utm_source=tapito&utm_medium=app_android&utm_campaign=tapito_article

30.9.  Český rozhlas Plus – Den podle Lucie Vopálenské – Ochrana práv dětí v ČR

https://plus.rozhlas.cz/temata-podle-lucie-vopalenske-8084120

30. 9. 2019   Hospodářské noviny:  Situace dětí v Česku a naplňování jejich práv se za posledních osm let příliš nezlepšily. 

Péče o ohrožené děti je dál roztříštěná mezi víc ministerstev. V ústavech stále vyrůstá velký počet chlapců a děvčat a pěstounů je nedostatek. Názor dětí soudy a úřady v potaz vždy neberou. Při představení stínové zprávy o plnění Úmluvy o právech dítěte to řekli ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová a předseda Aliance za dětská práva Miroslav Prokeš. (ČTK)

https://archiv.ihned.cz/c1-66650430-kratke-zpravy-z-domova-ze-sveta-a-z-byznysu

 

30. 9. 2019   ČT 24  Stav ochrany práv dětí v ČR (sestřih tiskové konference)
 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/219411058270930/

 

30. 9. 2019   České noviny:  Helsinský výbor: Naplňování práv dětí se v ČR příliš nezlepšuje

 

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/helsinsky-vybor-naplnovani-prav-deti-se-v-cr-prilis-nezlepsuje/1803657

 

3.11.2019 Alternative report in English section and brief inforgraphics

In English section you can download our latest Altnernative report for UN covering years 2011-2018 and also download our up-to-date short infographics about our organization (possible to download here as well).

13.8.2019 Alternativní zpráva v českém i anglickém znění

A je to tady! DCI CZ ve spolupráci s mnoha organizacemi vytvořilo další Alternativní zprávu o plnění Úmluvy o právech dítěte v České republice v letech 2011 až 2018 - vše odesláno na odpovědná místa i vy si ji můžete stáhnout buď zde v češtině nebo zde v anglickém znění.

 

15.6.2019 Můžete nás podpořit!

 

 

 

 

 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
detskyparlament.png
dciga22delegates.jpg