top of page
ORGANIZACE
PROJEKTY
POMOZTE
DOKUMENTY

AKTUALITY

5.1. 2023 Setkání účastníků projektu YouPart v Evropském parlamentu i v českém tisku

 

Ve čtvrtletníku MŠMT je publikován článek k participaci, kde členové Parlamentu dětí a mládeže ČR blinacují činnost PDM ČR a DCI za uplynulý rok. Čtvrtletník si můžete stáhnout zde a článek naleznete na straně 10.

 

5.1. 2023 Setkání účastníků projektu YouPart v Evropském parlamentu i v českém tisku

 

V týdeníku Naše pravda se objevil článek Matěje Košaře o setkání účastníků projektu YouPart v Evrospkém parlamentu, naskenovaný článek si můžete zde přečíst a soubor požadavků mladých lidí na poslance EP v anglickém jazyce jsou ke stažení zde. Článek je online zde.

 

 

 

 

 

 

5.1. 2023 Setkání účastníků projektu YouPart v Evropském parlamentu 

 

Začátkem prosince se v Evropském parlamentu uskutečnil kulatý stůl europoslanců s dětmi a mladými lidmi ze šesti evropských zemí v rámci projektu YouPart (Participace mladých), podpořeného z programu Erasmus+ Evropské komise a rovněž evropskou střechovou neziskovou organizací Eurochild.

Většinu českých účastníků tvořili děti a mladí lidé z dětských domovů, ostatní byli z participačních struktur Parlamentu dětí a mládeže ČR a krajských parlamentů dětí a mládeže.

Během celoroční přípravy se účastníci sešli fyzicky třikrát (Vídeň, Praha, Brusel) a postupně zformulovali soubor požadavků mladých lidí na poslance EP v deseti různých oborech (příloha), které jim v průběhu kulatého stolu také prezentovali. Následně europoslanci požadavky komentovali a odpovídali na další otázky z pléna. Slíbili také, že ty nejzávažnější požadavky a podněty budou také podle své odbornosti v EP prosazovat.

Více fotografií na: https://www.flickr.com/photos/eurochild_org/sets/72177720304253042/with/52547316510/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.12. 2022 Valné shromáždění Defence for Children International 

 

10. a 11. listopadu 2022 proběhlo valné shromáždění Defence for Children International v mauritánském hlavním městě Nuakšottu (Nouakchott), jehož se jako delegát české sekce DCI zúčastnil člen Rady DCI a předseda Parlamentu dětí a mládeČže R Kamil Černý (19 let). Na fotografii je Kamil Černý 5. zleva. Více v Newsletteru zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.11. 2022 Výroční zasedání PDM ČR

 

V pátek 14. října bylo na Staroměstské radnici v Praze zahájeno výroční zasedání PDM ČR, jehož se letos účastnili delegáti z každého kraje České republiky.

Po večerní schůzi, jejímž hlavním účelem bylo představit účastníkům náš projekt, následovaly seznamovací akce po Praze a památkách. V sobotu nám o etiketě a dobrých mravech popovídal pan @deny_el_capo a o Evropské unii, její budoucnosti

a mnoha vnitropolitických záležitostech ČR pan europoslanec @jiri_pospisil_top09 . Velice povznášející přednášku měli také zástupci naší partnerské organizace @unicef_cz , kteří nám představovali jak globální projekty, které zachraňují miliony lidských životů ročně, tak i projekty s cílem ochrany práv dětí u nás. A zasedání probíhalo také v sobotu, kdy bylo nejvíce času navázat nová přátelství

a případně bližší spolupráci mezi jednotlivými kraji.

Poslední den již proběhly volby na nejvyšší pozice

a s krásným projevem nás navštívila paní poslankyně Válková.

Děkujeme všem za účast. Víkend považujeme za velmi inspirativní. Těšíme se na další spolupráci a akce.

 

 

 

 

 

2.11. 2022 Novinky z Mezinárodního DCI/ News from International DCI

 

DCI Global News za říjen je k přečtení zde, je tam i zmínka o nás a Parlamentu dětí aČR mládeže  - odkaz.

DCI GLobal News from October can be read here, there is a note about us and the Parliament of Children and Youth CR - link.

 

28.9. 2022 UNICEF hledá Dítě Česka 2022

 

UNICEF hledá ve svém projekti Dítě Česka 2022. Protože právě teď, uprostřed zásadních změn, které postihují celý svět i každého z nás jednotlivě, potřebujeme mladé hrdiny, kteří dokáží využít nové příležitosti a měnit svůj/náš svět k lepšímu!

Více v letácích zde a zde nebo na webových stránkách www.diteceska.cz

28.9. 2022 Novinky z Parlamentu dětí a mládeže ČR

 

Náš 2. místopředseda Sebastian Sokol (Pražský parlament dětí a mládeže), člen rady Tonda Tran (Krajský parlament dětí a mládeže Karlovarského kraje) a členka předsednictva Kristýna Seinerová (Pražský parlament dětí a mládeže), se 26.9.2022 zúčastnili schůze na MPSV (Ministerstvo práce

a sociálních věcí) s panem ministrem Jurečkou.

Na schůzi jsme řešili vzájemnou spolupráci, dokončení mapy krajských parlamentů - tzn. založení krajských parlamentů v krajích, kde dosud nejsou zřízeny, problematiku dětských domovů. V rámci Akčního plánu záruky pro děti, jsme byli panem ministrem osloveni, abychom se jako PDM ČR v rámci tohoto Akčního plánu stali dalším připomínkovým orgánem pro MPSV.

Pan ministr nám přislíbil prohloubení naší spolupráce

s MPSV a vytvořením dalších spoluprací s ostatními ministerstvy, kterých se naše agenda a vize týká, včetně MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy), MŽP (Ministerstvo životního prostředí)

a MK (Ministerstvo kultury). Pan ministr Jurečka nám

v rámci nadcházející spolupráce přislíbil záštitu jeho resortu nad naším projektem.

 

 

 

 

 

 

3.9.2022 Informace z Parlamentu dětí a mládeže ČR

 

Zde si můžete přečíst stanovisko Parlamentu dětí a mládeže ČR k vládnímu návrhu zákona o dětském ombudsmanovi a také text o předsednické konferenci EU na téma podpory dětí, který sepsal 2. místopředseda Parlamentu ČR dětí a mládeže Sebastian Sokol.

 

 

 

 

 

 

 

 

17.7.2022 O české sekci DCI v mezinárodním DCI Global News

 

A o české sekci DCI se zmiňuje i mezinárodní DCI ve svém Global News, vešekeré novinky si můžete přečíst zde: https://5pfpr.r.a.d.sendibm1.com/mk/mr/NgwS_4l2mCrFicmqpw6Mpce8GylFcagubExz0J7_4OkEqp80eY0hTdMADfRhUhYN8EHgIwUs2wZW9lMVnvTIalZGkFWAOTF6uXtSIQvWlfMYIdbDPNM4tkMdGo98fVkiIJndel_n

 

17.7.2022 Článek o dětském ombudsmanovi

 

Na iportalu24 vyšel zajímavý článek o dětském ombudsmanovi, ve kterém se vyjadřuje k problematice i náš předseda Mirek Prokeš, celý článek si můžete přečíst zde: https://www.iportal24.cz/featured/dockaji-se-deti-konecne-sveho-ombudsmana/

 

17.7.2022 Fotografie 26. semináře o plnění Úmluvy o právech dítěte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.6.2022 Závěry z 26. semináře o plnění Úmluvy o právech dítěte

Zde si můžete stáhnout závěry ze semináře, který proběhl na konci dubna - v pdf dokumentu naleznete závěry ze sekce dospělých i dětí a mládeže. 

Závěry z 26. semináře - stáhnout

19.6.2022 DCI Global News 

DCI Global newsletter writes about our national seminar here: CLICK HERE

19.3.2022 Dokument Politika ochrany práv dětí 

Zde si můžete stáhnout obsáhlý dokument o Politice ochrany práv dětí, který byl přeložen do českého jazyka z oficiálního dokumentu mezinárodní DCI. Stáhnout v pdf formátu zde.

 

20.11.2021 Závěrečná doporučení Výboru OSN pro práva dítěte (2021)

Níže si můžete stáhnout závěrečná doporučení Výboru OSN pro práva dítěte - jak v českém překladu, tak v originálu v anglickém jazyce

 

8.5.2021 Proběhl 25. seminář DCI - online - Justice vstřícná k dětem 

 

Ve čtvrtek 29. dubna 2021 proběhl 25. národní seminář DCI, poprvé v historii online na platformě ZOOM. Téma bylo důležité - Justice vstřícná k dětem, účast hojná, a možná i díky přístupnosti v podobě online setkání, se setkali odborníci ze všech koutů České republiky. 

Zde si můžete stáhnout závěry ze semináře a v galerii prohlédnout fotografie - snímky obrazovky. 

 

 

18.4.2021 Nové publikace vydané českou sekcí DCI ve spolupráci s mezinárodními organizacemi 

 

Česká sekce DCI se během pandemie soustředila především na spoluvytváření užitečných metodik a manuálů, zde si můžete stáhnout čtyři nejnovější publikace v českém jazyce: 

1) Publikace vytvořená ve spolupráci s mezinárodními organizacemi DCI a EuroChild - Politika ochrany práv dětí

2) Děti v postavení migrantů a správní soudní řízení vstřícná k dětem

3) Projekt "Justice vstřícná k dětem" v Česku

4) Justice vstřícná k dětem v akci - sada nástrojů pro začleňování zásad vstřícnosti k dětem do práce s dětmi zapojenými do správních a soudních řízení

5.12.2020 Měla jsem tu čest se zúčastnit 13. Evropského fóra o právech dětí, které se konalo 30. 9 a 1. 10.  2020.

 

I Evropská unie jde s dobou a uspořádala konferenci online. Měli jsme velice živý a zajímavý třídenní program, který obsahoval převážně plenární schůzky a mítinky. Na konci každého dne jsme byli přiřazení do jednoho ze čtyř týmů, které se zabývaly 1. bojem proti násilí, 2. inkluzivní společností, 3. inkluzivnímu vzdělávání a za 4. státní správě vstřícné k dětem.

 

Zúčastnili se velice zajímavé hosté, například Ewa Kopacz (místopředsedkyně Evropského parlamentu), 

Ylva Johansson (evropská komisařka pro vnitřní věci), Dubravka Šuica (místopředsedkyně Evropské komise pro demokracii a demografii) a další. Více podrobností naleznete na stránce: https://www.euchildforum2020.eu/

 

Velice skvělé na tom bylo i to, že se děti pod 18 let mohly zapojovat do diskuzí a vyjadřovat svůj názor i během fóra. Doufám, že toto fórum je jen první krok k lepší Evropě, kde se budou děti více zapojovat do evropských problémů a do participace na vyšší úrovni.

 

 

Dne 6. a 7. října se mi naskytla výjimečná příležitost se zúčastnit summitu o právech dívek, který byl pořádán na počest Mezinárodního dne dívek. Samozřejmě vše bylo online a mohli jsme se připojit z pohodlí domova. Summit jako takový poskytl prostor, speciálně pro mladé lidi, k diskuzi nad tématem dodržování ženských práv, hlavně v této nelehké koronavirové situaci. Mohli jsme vyjádřit své názory, potřeby a obavy vyšším vládním představitelům, což bylo moc fajn. Celá akce byla velice dobře zpracovaná, musím pochválit hlavně jednoduchost a propracovanost programu a koordinace. Velice mě bavilo a inspirovalo poslouchat všechny ty silné, krásné ženy a dívky z celého světa a těším se na další podobné akce.

 

Adriana Pricop

7.11.2020 DCI CZ zapojen v projektu Justice přátelská dětem

 

Jak mnozí z Vás již vědí, náš spolek je aktivně zapojen v mezinárodním projektu Justice přátelská dětem, více si  o něm můžete přečíst v záložce projektů - zde a nebo se můžete začíst do zajímavých informací na stránkách projektu https://www.cfjnetwork.eu  

7.6.2020 Článek v Haló novinách o dětském ombudsmanovi 

 

Zde si můžete přečíst zajímavý článek o dětském ombudsmanovi i s vyjádřením našeho předsedy Miroslava Prokeše. 

6.3.2020 Závěry z 24. semináře DCI

 

V pondělí 2. března proběhl již 24. seminář DCI spolupořádáném předsedkyní Petičního výboru Helenou Válkovou a poslancem Petrem Dolínkem. Tématem letošního semináře byl především nejlepší zájem dítěte a v závěrech si můžete přečíst schválené závěry nejen "dospělé sekce" ale i mnohá důležitá témata z pohledu sekce mladých. Závěry ke stažení zde.

 

Za fotografie děkujeme Haně Plavcové a Janu Rybárikovi. 

 

 

14.1.2020 Ohlasy v médiích na tiskovou konferenci

Na konci září proběhla tisková konference k Alternativní zprávě neziskových organizací o plnění Úmluvy v České republice v letech 2011 až 2019, kterou pořádala Aliance za dětská práva a vystoupili zde ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová a předseda Aliance za dětská práva Miroslav Prokeš.

Ohlasy v médiích si můžete pročíst zde:

 

1. 10. 2019  Haló Noviny: Naplňování práv dětí jde v ČR ztuha

http://www.halonoviny.cz/articles/view/52130457?utm_source=tapito&utm_medium=app_android&utm_campaign=tapito_article

30.9.  Český rozhlas Plus – Den podle Lucie Vopálenské – Ochrana práv dětí v ČR

https://plus.rozhlas.cz/temata-podle-lucie-vopalenske-8084120

30. 9. 2019   Hospodářské noviny:  Situace dětí v Česku a naplňování jejich práv se za posledních osm let příliš nezlepšily. 

Péče o ohrožené děti je dál roztříštěná mezi víc ministerstev. V ústavech stále vyrůstá velký počet chlapců a děvčat a pěstounů je nedostatek. Názor dětí soudy a úřady v potaz vždy neberou. Při představení stínové zprávy o plnění Úmluvy o právech dítěte to řekli ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová a předseda Aliance za dětská práva Miroslav Prokeš. (ČTK)

https://archiv.ihned.cz/c1-66650430-kratke-zpravy-z-domova-ze-sveta-a-z-byznysu

 

30. 9. 2019   ČT 24  Stav ochrany práv dětí v ČR (sestřih tiskové konference)
 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/219411058270930/

 

30. 9. 2019   České noviny:  Helsinský výbor: Naplňování práv dětí se v ČR příliš nezlepšuje

 

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/helsinsky-vybor-naplnovani-prav-deti-se-v-cr-prilis-nezlepsuje/1803657

 

3.11.2019 Alternative report in English section and brief inforgraphics

In English section you can download our latest Altnernative report for UN covering years 2011-2018 and also download our up-to-date short infographics about our organization (possible to download here as well).

13.8.2019 Alternativní zpráva v českém i anglickém znění

A je to tady! DCI CZ ve spolupráci s mnoha organizacemi vytvořilo další Alternativní zprávu o plnění Úmluvy o právech dítěte v České republice v letech 2011 až 2018 - vše odesláno na odpovědná místa i vy si ji můžete stáhnout buď zde v češtině nebo zde v anglickém znění.

 

15.6.2019 Můžete nás podpořit!

 

 

 

 

 

detskyparlament.png
dciga22delegates.jpg