AKTUALITY

17.7.2022 O české sekci DCI v mezinárodním DCI Global News

 

A o české sekci DCI se zmiňuje i mezinárodní DCI ve svém Global News, vešekeré novinky si můžete přečíst zde: https://5pfpr.r.a.d.sendibm1.com/mk/mr/NgwS_4l2mCrFicmqpw6Mpce8GylFcagubExz0J7_4OkEqp80eY0hTdMADfRhUhYN8EHgIwUs2wZW9lMVnvTIalZGkFWAOTF6uXtSIQvWlfMYIdbDPNM4tkMdGo98fVkiIJndel_n

 

17.7.2022 Článek o dětském ombudsmanovi

 

Na iportalu24 vyšel zajímavý článek o dětském ombudsmanovi, ve kterém se vyjadřuje k problematice i náš předseda Mirek Prokeš, celý článek si můžete přečíst zde: https://www.iportal24.cz/featured/dockaji-se-deti-konecne-sveho-ombudsmana/

 

17.7.2022 Fotografie 26. semináře o plnění Úmluvy o právech dítěte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.6.2022 Závěry z 26. semináře o plnění Úmluvy o právech dítěte

Zde si můžete stáhnout závěry ze semináře, který proběhl na konci dubna - v pdf dokumentu naleznete závěry ze sekce dospělých i dětí a mládeže. 

Závěry z 26. semináře - stáhnout

19.6.2022 DCI Global News 

DCI Global newsletter writes about our national seminar here: CLICK HERE

19.3.2022 Pozvánka na 26. seminář o plnění Úmluvy o právech dítěte v České republice 

Srdečně Vás zveme na každoroční seminář DCI na téma "Participace dítěte na věcech veřejných, zejména v rozhodovacích procesech orgánů a institucí veřejné správy", který se bude konat v pátek 22. dubna v 9:00 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Potvrzení Vaší účasti zašlete na email bartosova@psp.cz nejpozději do 8. dubna. Pozvánku si můžete stáhnout zde

 

19.3.2022 Dokument Politika ochrany práv dětí 

Zde si můžete stáhnout obsáhlý dokument o Politice ochrany práv dětí, který byl přeložen do českého jazyka z oficiálního dokumentu mezinárodní DCI. Stáhnout v pdf formátu zde.

 

20.11.2021 Závěrečná doporučení Výboru OSN pro práva dítěte (2021)

Níže si můžete stáhnout závěrečná doporučení Výboru OSN pro práva dítěte - jak v českém překladu, tak v originálu v anglickém jazyce

 

8.5.2021 Proběhl 25. seminář DCI - online - Justice vstřícná k dětem 

 

Ve čtvrtek 29. dubna 2021 proběhl 25. národní seminář DCI, poprvé v historii online na platformě ZOOM. Téma bylo důležité - Justice vstřícná k dětem, účast hojná, a možná i díky přístupnosti v podobě online setkání, se setkali odborníci ze všech koutů České republiky. 

Zde si můžete stáhnout závěry ze semináře a v galerii prohlédnout fotografie - snímky obrazovky. 

 

 

18.4.2021 Nové publikace vydané českou sekcí DCI ve spolupráci s mezinárodními organizacemi 

 

Česká sekce DCI se během pandemie soustředila především na spoluvytváření užitečných metodik a manuálů, zde si můžete stáhnout čtyři nejnovější publikace v českém jazyce: 

1) Publikace vytvořená ve spolupráci s mezinárodními organizacemi DCI a EuroChild - Politika ochrany práv dětí

2) Děti v postavení migrantů a správní soudní řízení vstřícná k dětem

3) Projekt "Justice vstřícná k dětem" v Česku

4) Justice vstřícná k dětem v akci - sada nástrojů pro začleňování zásad vstřícnosti k dětem do práce s dětmi zapojenými do správních a soudních řízení

5.12.2020 Měla jsem tu čest se zúčastnit 13. Evropského fóra o právech dětí, které se konalo 30. 9 a 1. 10.  2020.

 

I Evropská unie jde s dobou a uspořádala konferenci online. Měli jsme velice živý a zajímavý třídenní program, který obsahoval převážně plenární schůzky a mítinky. Na konci každého dne jsme byli přiřazení do jednoho ze čtyř týmů, které se zabývaly 1. bojem proti násilí, 2. inkluzivní společností, 3. inkluzivnímu vzdělávání a za 4. státní správě vstřícné k dětem.

 

Zúčastnili se velice zajímavé hosté, například Ewa Kopacz (místopředsedkyně Evropského parlamentu), 

Ylva Johansson (evropská komisařka pro vnitřní věci), Dubravka Šuica (místopředsedkyně Evropské komise pro demokracii a demografii) a další. Více podrobností naleznete na stránce: https://www.euchildforum2020.eu/

 

Velice skvělé na tom bylo i to, že se děti pod 18 let mohly zapojovat do diskuzí a vyjadřovat svůj názor i během fóra. Doufám, že toto fórum je jen první krok k lepší Evropě, kde se budou děti více zapojovat do evropských problémů a do participace na vyšší úrovni.

 

 

Dne 6. a 7. října se mi naskytla výjimečná příležitost se zúčastnit summitu o právech dívek, který byl pořádán na počest Mezinárodního dne dívek. Samozřejmě vše bylo online a mohli jsme se připojit z pohodlí domova. Summit jako takový poskytl prostor, speciálně pro mladé lidi, k diskuzi nad tématem dodržování ženských práv, hlavně v této nelehké koronavirové situaci. Mohli jsme vyjádřit své názory, potřeby a obavy vyšším vládním představitelům, což bylo moc fajn. Celá akce byla velice dobře zpracovaná, musím pochválit hlavně jednoduchost a propracovanost programu a koordinace. Velice mě bavilo a inspirovalo poslouchat všechny ty silné, krásné ženy a dívky z celého světa a těším se na další podobné akce.

 

Adriana Pricop

7.11.2020 DCI CZ zapojen v projektu Justice přátelská dětem

 

Jak mnozí z Vás již vědí, náš spolek je aktivně zapojen v mezinárodním projektu Justice přátelská dětem, více si  o něm můžete přečíst v záložce projektů - zde a nebo se můžete začíst do zajímavých informací na stránkách projektu https://www.cfjnetwork.eu  

7.6.2020 Článek v Haló novinách o dětském ombudsmanovi 

 

Zde si můžete přečíst zajímavý článek o dětském ombudsmanovi i s vyjádřením našeho předsedy Miroslava Prokeše. 

6.3.2020 Závěry z 24. semináře DCI

 

V pondělí 2. března proběhl již 24. seminář DCI spolupořádáném předsedkyní Petičního výboru Helenou Válkovou a poslancem Petrem Dolínkem. Tématem letošního semináře byl především nejlepší zájem dítěte a v závěrech si můžete přečíst schválené závěry nejen "dospělé sekce" ale i mnohá důležitá témata z pohledu sekce mladých. Závěry ke stažení zde.

 

Za fotografie děkujeme Haně Plavcové a Janu Rybárikovi. 

 

 

26.1.2020 Pozvánka na 24. seminář DCI

 

Rádi bychom vás pozvali na každoroční seminář Spolku zastánců dětských práv na téma "Nejlepší zájem dítěte - klíčové hledisko v opatrovnických řízeních a dalších rozhodovacích procesech orgánů a institucí veřejné správy".

 

Seminář se koná v pondělí 2. března od 14:00 v sále Státních aktů PSP ČR, Sněmovní 4 a spolupořádáme ho s předsedkyní Petičního výboru Helenou Válkovou a poslancem Petrem Dolínkem. Pozvánku s podrobným programem si můžete stáhnout zde.   

 

V případě vašeho zájmu, prosíme o potvrzení Vaší účasti co nejdříve, nejpozději však do 17. února na email dci.praha@seznam.cz

14.1.2020 Ohlasy v médiích na tiskovou konferenci

Na konci září proběhla tisková konference k Alternativní zprávě neziskových organizací o plnění Úmluvy v České republice v letech 2011 až 2019, kterou pořádala Aliance za dětská práva a vystoupili zde ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová a předseda Aliance za dětská práva Miroslav Prokeš.

Ohlasy v médiích si můžete pročíst zde:

 

1. 10. 2019  Haló Noviny: Naplňování práv dětí jde v ČR ztuha

http://www.halonoviny.cz/articles/view/52130457?utm_source=tapito&utm_medium=app_android&utm_campaign=tapito_article

30.9.  Český rozhlas Plus – Den podle Lucie Vopálenské – Ochrana práv dětí v ČR

https://plus.rozhlas.cz/temata-podle-lucie-vopalenske-8084120

30. 9. 2019   Hospodářské noviny:  Situace dětí v Česku a naplňování jejich práv se za posledních osm let příliš nezlepšily. 

Péče o ohrožené děti je dál roztříštěná mezi víc ministerstev. V ústavech stále vyrůstá velký počet chlapců a děvčat a pěstounů je nedostatek. Názor dětí soudy a úřady v potaz vždy neberou. Při představení stínové zprávy o plnění Úmluvy o právech dítěte to řekli ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová a předseda Aliance za dětská práva Miroslav Prokeš. (ČTK)

https://archiv.ihned.cz/c1-66650430-kratke-zpravy-z-domova-ze-sveta-a-z-byznysu

 

30. 9. 2019   ČT 24  Stav ochrany práv dětí v ČR (sestřih tiskové konference)
 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/219411058270930/

 

30. 9. 2019   České noviny:  Helsinský výbor: Naplňování práv dětí se v ČR příliš nezlepšuje

 

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/helsinsky-vybor-naplnovani-prav-deti-se-v-cr-prilis-nezlepsuje/1803657

 

3.11.2019 Alternative report in English section and brief inforgraphics

In English section you can download our latest Altnernative report for UN covering years 2011-2018 and also download our up-to-date short infographics about our organization (possible to download here as well).

13.8.2019 Alternativní zpráva v českém i anglickém znění

A je to tady! DCI CZ ve spolupráci s mnoha organizacemi vytvořilo další Alternativní zprávu o plnění Úmluvy o právech dítěte v České republice v letech 2011 až 2018 - vše odesláno na odpovědná místa i vy si ji můžete stáhnout buď zde v češtině nebo zde v anglickém znění.

26.6.2019 Výroční zpráva za rok 2018

V sekci Dokumenty - Výroční zprávy nebo přímo zde si můžete stáhnout a přečíst naší výroční zprávu o činnosti za rok 2018 - přejeme příjemné čtení!

9.2.2019 Proběhl odborný seminář

V úterý 5. února od 15:00 v budově Poslanecké sněmovny proběhl každoroční seminář DCI CZ - letos byl opravdu výjimečný, byl pořádán prof. JUDr. Helenou Válkovou s naší pomocí. Tématem se stala "Práva dítěte v zákonech a ve skutečnosti - procesní záruky a judikatura v oblasti uplatňování práv dítěte v ČR." V příloze si mlžete přečít tiskovou zprávu a prohlédnout pár fotografií. Tato akce byla otevřena jen pro členy DCI CZ, proto je velmi výhodné zaplatit členský příspěvek 100 Kč na celý rok, abyste o pozvánky tohoto typu nepřišli! Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.

 

 

 

 

 

 

30.12.2018 New information on English site and a new logo

DCI CZ obtained a new design of the logo from the international DCI - you can see it on the top of our website. Furthermore, the English site has been updated.

30.12.2018 Aktualizované informace a nové logo

DCI CZ získalo nové logo, které vytvořila mezinárodní organizace DCI International přímo pro každou svou pobočku - můžete si ho prohlédnout úplně nahoře na webových stránkách v záhlaví. Byly také upraveny a upřesněny informace na anglické verzi stránek.

30.6.2018 Výroční zpráva a zajímavá diskuze

Dne 26. června se sešla Valná hromada DCI a na období následujících 5 let zvolila své zástupce do Rady: 

Jakuba Bejčka, mgr. Annu Čurdovou, MUDr. Markétu Fialovou, RNDr. Miroslava Prokeše, mgr. Evu Slánskou, ing. Hanu Plavcovou, Bc. Janu Šotolovou, 

trvale přizvávaní na zasedání Rady: dr. Anna Červeňáková, dr. Otakar Jíra, Anna Šotolová. 

Také proběhla velmi zajímavá diskuze s mládežnickým delegátem ČR do OSN Davidem Ulvrem.

Výroční zpravu DCI za rok 2017 si můžete stáhnout zde.

11.3.2018 Závěry z 22. semináře DCI! 

Ve čtvrtek 8.3. proběhl již 22. seminář DCI v krásných prostorech Staroměstské radnice. Pracovali jsme ve dvou sekcích - mládežnické do 26 let a "dospělé". Závěry z tohoto semináře si můžete přečíst a stáhnout zde. Budeme se těšit na Vaše komentáře či další nápady.

18.12.2017 Zajímavá publikace 

V odkazu http://www.psychoprofi.cz/downloads/2017-10-aktualni-otazky-ochrany-prav-deti.pdf naleznete zajímavou publikaci o aktuálních otázkách ochrany práv dětí, vydala Česko-britská o.p.s.

27.3.2017 Diskuze mladých

Ve čtvrtek dne 23.3.2017 proběhla diskuze mladých nad tématem "Je slyšet hlas mladých ve společnosti?" v netradiční Kavárně co hledá jméno. Vzácnými hosty byli místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus a Jakub Bejček. Celá akce byla pořádána Spolkem zastánců dětských práv, který se zapojil do mezinárodního projektu Visegrádské čtyřky s názvem Discuss (více na jejich facebookových stránkách: https://www.facebook.com/ivfDiscuss/)

22.10.2016 Panelová diskuze

Česká sekce DCI si pro své členy a přátele připravila komorní panelovou diskuzi na velmi důležité téma sociálně právní ochrana dětí. Pokud jste členy DCI, jste srdečně zváni ve čtvrtek 10. listopadu od 16 hodin do Nové radnice. Více informací zde v pozvánce. Pokud nejste členové, a přesto byste se rádi zúčastnili, dejte nám prosím vědět na email: dci.praha@seznam.cz. Těšíme se na vás!! 

18.9.2016 Nová publikace na webu 

V sekci Dokumenty -> Výroční zprávy naleznete výroční zprávy za roky 2014 a 2015 volně ke stažení ve formátu pdf.

2.7.2016 Výroční zprávy za roky 2014 a 2015

V sekci Dokumenty -> Ediční činnost naleznete novou publikaci prof. Dalibora Jílka a kolektivu s názvem Společnost přátelská dětem v obtížích - doufáme, že Vám bude k užitku!

19.5.2016 Stali jsme se členy Eurochild!!!

Jsme hrdí na to, že jsme se stali členyy mezinárodní sítě Eurochild! Více o nich na jejich stránce: www.eurochild.org

 

 

19.4.2016 Conclusions of the seminar in English!

You can download our conclusions from the last seminar in English here!

 

It was the 21st seminar of DCI and it was held on the 5th of April 2016 - the main topic was The Children rights in education! 

 

12.4.2016 Další materiály z 21. semináře DCI 

Zde si můžete stáhnout materiály poskytnuté se souhlasem přednášejících a členů DCI.

Stačí, když kliknete na jméno přednášejícího, který vás zajímá, dokument je v pdf formátu.

 

Mgr. Jaroslav Fidrmuc, MŠMT

 

Mgr. Klára Laurenčíková Šimáčková - Inkluzivní vzdělávání

 

SKAV - Desatero o vzdělávání

 

Mgr. Silvie Pýchová, SKAV - Iniciativa Úspěch pro každého žáka

 

PhDr. Antonín Bůžek, PhD. - Škola - učitel - žák - práva - zdraví

 

 

12.4.2016 Pár fotografií z 21. semináře DCI 

Zdroj: Senát ČR a Hana Plavcová - DCI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.4.2016 Závěry z 21. semináře DCI 

V úterý 5.4. 2016 proběhl 21. seminář o plnění Úmluvy OSN o právech dítěte v České republice, který se uskutečnil v Senátu ČR.

 

Letošní téma znělo: Práva dětí ve vzdělávání - co se mění a co se bohužel nemění.

 

Semináře se zúčastnilo více než 60 odborníků a výsledky naší práce si můžete přečíst v závěrech zde.

 

8.2.2016 Poznámky z panelové diskuze

Zde si můžete přečíst poznámky z panelové diskuze o ochraně práv dětí-migrantů v ČR, která proběhla v prosinci 2015 na půdě Magistrátu hl. města Prahy.

 

19.1.2016 Proběhla registrace spolku

Dobrou zprávou je, že se česká sekce DCI úspěšně registrovala jako Spolek zastánců dětských práv (SZDP). Nové stanovy nalezenete v sekci Dokumenty - Stanovy DCI.

 

15.1.2016 Můžete nás podpořit!

 

 

 

 

 

 

28.4.2015 Výhody členství v DCI

Aby Váš příspěvek nebyl jen projevem charity, rozhodli jsme se pro naše členy vytvořit určité benefity:

 

1) Minimálně jednou ročně bude DCI pořádat besedy o dětských právech se zajímavými osobnostmi, kam budou zváni jen členové DCI. (narozdíl od celonárodního semináře)

 

2) O konání každoročního semináře DCI budete informováni nejméně o týden dříve než široká veřejnost.

 

3) V plánu je i občasný newsletter, který by přinášel novinky z oblasti dětských práv.

 

Neváhejte a staňte se členy DCI i Vy! Stačí zaslat 100 Kč na číslo účtu: 2700523960/2010.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
ORGANIZACE
PROJEKTY
POMOZTE
DOKUMENTY